Hopp til hovedinnhold
/
Marius Sjølyst er tidligere student ved Oslo Nye Høyskole og jobber nå i en viktig lederstilling. (Foto: Herman Mjølge Lysne Paulsen)

Til lederstilling etter studier ved Oslo Nye Høyskole

Med en bakgrunn fra Freds- og konfliktstudier ved Oslo Nye Høyskole (ONH) har Marius Sjølyst, dagens leder for Press – Redd Barna Ungdom, funnet en meningsfull karrierevei i kampen for barns rettigheter. Gjennom strategisk ledelse og politisk påvirkning jobber han hver dag for å styrke organisasjonen og dens arbeid.

Publisert i Karrierehistorier Onsdag 12. mars, 2025 - 09:23 | sist oppdatert i dag kl. 14:26:20

Navn: Marius Sjølyst
Alder: 24 år
Studie: Freds- og konfliktstudier, ferdig våren 2023

En hverdag preget av strategiske valg

Som leder for Press – Redd Barna Ungdom har arbeidsdagen til Marius et bredt spenn av oppgaver. Rollen hans innebærer både å lede sentral- og landsstyret, representere organisasjonen eksternt og ta viktige strategiske beslutninger. Prioriteringer, planlegging og organisatoriske samt politiske avgjørelser er en del av hverdagen.

Det mest givende med jobben er hvor variert arbeidshverdagen er, og hvor mange spennende muligheter jeg får ta del i. Jeg trives også godt i politiske debatter, både på arrangementer og i media.

Samtidig peker han på utfordringene ved å lede en ungdomsorganisasjon, hvor begrensede ressurser ofte skaper krevende prioriteringer.

Ressursene strekker ikke alltid til, verken økonomisk eller menneskelig. Dette betyr at vi stadig må ta tøffe valg om hva som er viktigst, noe som gir verdifull læring i beslutningstaking.

Leder for Press som leder Gullbarbieutdelingen.

Fra studentliv til lederstilling

Veien fra studiet til lederposisjon har vært direkte, men fylt med verdifull erfaring. Etter å ha fullført bachelorgraden jobbet han først som nestleder i Press før han tok over som leder året etter.

Da jeg oppdaget at ONH tilbød Freds- og konfliktstudier, var valget enkelt.

Interessen for statsvitenskap og samfunnsspørsmål vokste frem gjennom engasjement i ungdomsorganisasjoner. Allerede som 15-åring ble han aktiv som frivillig gjennom Operasjon Dagsverk, og engasjementet utviklet seg videre gjennom ulike organisasjoner.

Anbefaler praktisk erfaring

Gjennom strategisk arbeid og et sterkt engasjement har Marius formet sin egen vei fra student til leder, og understreker hvor viktig det er å ta aktive valg for sin egen utvikling.

Mitt viktigste råd til studenter er å engasjere seg i en frivillig ungdomsorganisasjon så tidlig som mulig. Der lærer du enormt mye, og ofte får du anvendt det du studerer i praksis.

Marius holder foredrag

Les mer om bachelor i freds- og konfliktstudier 


Tilbake til toppen